# Szkoła wolna od hejtu
Ta inicjatywa skierowana jest przede wszystkim do szkóÅ‚ podstawowych (w szczególnoÅ›ci dla klas IV-VIII) i ma charakter edukacyjny. Chcemy wspólnie z Wami stworzyć szkolnÄ… spoÅ‚eczność, która wierzy, że możemy komunikować siÄ™ bez przemocy.
​
Celem tej inicjatywy jest wsparcie dla uczniów, nauczycieli i pozostaÅ‚ych organów szkolnych, aby stworzyć bezpiecznÄ… i przyjaznÄ… przestrzeÅ„ komunikacyjnÄ…. W szkole-bez-hejtu nie ma miejsca na hejt.
Po prostu.
Szkoły otrzymujące tą odznakę:
- tworzÄ… atmosferÄ™ szacunku i zrozumienia dla innoÅ›ci. W tych szkoÅ‚ach nikt nie hejtuje, a jeÅ›li już komuÅ› siÄ™ zdarzy - potrafi przyznać siÄ™ do bÅ‚Ä™du i przeprosić. Nikt też nie pozostaje bierny wobec jakichkolwiek przejawów hejtu w stronÄ™ kolegów, koleżanek, uczniów, nauczycieli;
- posiadajÄ… procedury zapobiegania hejtowi i jego skutkom, a także procedury zgÅ‚aszania przypadków majÄ…cych znamiona hejtu;
- stworzyÅ‚y swój Manifest Antyhejterski i traktujÄ… go jako kodeks etyczny obowiÄ…zujÄ…cy w codziennym życiu szkoÅ‚y;
- wspierajÄ… FundacjÄ™ na zasadach wolontariatu.
​
Zdobycie takiej odznaki nie jest rzeczą łatwą - a jeszcze trudniejszą jest jej utrzymanie. To więcej niż odpowiednik kulinarnej gwiazdki Michelin :) Za to wartość odznaki - bezcenna.
​
Co zrobić, aby otrzymać tytuł "Szkoły wolnej od hejtu"?
​
1. Skontaktuj się z nami i zgłoś szkołę do programu
2. Wspólnie stworzymy Manifest Antyhejterski i Kodeks Komunikacji
3. Poprosimy Was abyście stworzyli w szkole procedury zapobiegające hejtowi i jego skutkom a także procedury zgłaszania hejtu. Powołacie Komitet Antyhejterski.
4. Uhonorujemy Was zaszczytnym tytułem "Szkoły wolnej od hejtu"
5. Aby go utrzymać - raz na póÅ‚ roku bÄ™dziemy chcieli siÄ™ z Wami spotkać (może być też on-line) abyÅ›cie opowiedzieli, co u Was sÅ‚ychać, czy przestrzegacie Kodeksu i jak sobie radzicie w trudnych sytuacjach.
6. Dla wolontariuszy wkładających najwięcej serca i zaangażowania w program - przewidujemy certyfikaty pracy wolontaryjnej.